Mezi akademickou obcí získala energetická chudoba jako téma relevanci v 90. letech minulého století. Během následující dekády byla jako téma poprvé uznána i evropskou legislativou jakožto součást směrnice 2009/72/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Společenskou, mediální i politickou pozornost v ČR získala na konci další dekády, kdy došlo k turbulencím na trhu s dodavateli energií.
Jedním z výrazných témat veřejného prostoru se ovšem energetická chudoba stala po ruské invazi na Ukrajinu na jaře 2022, kdy došlo se skokovému nárůstu cen energií. Ačkoliv je energetické chudobě (případně energetické zranitelnosti) věnována pozornost, skutečné porozumění problému nejen u veřejnosti chybí.
Cílem projektu bude formou uživatelsky přívětivě zpracovaných „fact sheets“ a informační příručky informovat o energetické chudobě obecně a o možných způsobech jejího řešení, zaměří se ale i na související podtémata, jako například energetická chudoba v dopravě, průmyslu nebo nově „letní energetická chudoba“. Projekt věnuje jak rovině evropské, tak i národní a svým zaměřením navazuje na aktivity Evropského informačního projektu z let 2020–2023: